Color settings
Close X
Medicdent services - orthodontics
Photo: j7studio

ORTODONCIE - LÉČBA NEPRAVIDELNOSTÍ CHRUPU POMOCÍ ROVNÁTEK

 

Konzultace a vstupní vyšetření u ortodontisty

O vhodnosti nebo nutnosti léčby pomocí ortodontických rovnátek Vám poradí naši specialisti, kteří s Vámi zkonzultují Vaše potřeby a zdravotní stav. Abychom Vám mohli doporučit vhodné řešení, časovou a finanční náročnost je třeba také provedení vstupní prohlídky. Zhotovíme ortodontický model chrupu, RTG chrupu a hlavy a na základě vyšetření připravíme individuální léčebný plán. Plánovanou léčbu s Vámi probereme a po Vašem odsouhlasení zahájíme ortodontickou léčbu.

 

Léčby fixním aparátem - pevnými rovnátky

 

V současnosti se nejčastěji používají v ortodoncii fixní aparátky, fixní neboli pevná rovnátka s kovovými nebo keramickými zámky. Pomocí rovnátek se posouvají zuby a upravují zubní oblouky do požadovaného postavení. Léčba trvá cca 2 roky dle závažnosti vady. V průběhu léčby je nutná zvýšená péče o ústní hygienu, protože okolí zámečků je při čištění hůře dostupné. Navíc je třeba opatrnosti u některých tvrdších potravin jako např. oříšků, aby nedošlo k uvolnění zámečku ze zubu.

 

 

 

 

Léčba snímacím ortodontickým aparátem - snímací rovnátka

 

Tento typ rovnátek je používán v období smíšeného chrupu na některé specifické vady a jeho použití nezahrnuje plné spektrum ortodotnických vad. Úspěšnost léčby zcela závisí na spolupráci pacienta, protože je musí pravidelně nosit. Někteří pacienti pro možnost sundání preferují právě tyto snímací rovnátka oproti fixnímu aparátu.

 

 

 

 

 

 

Udržovací fáze léčby

Léčba nekončí odstraněním aparátu, následuje ještě tzv. retenční, udržovací, fáze, kdy musí pacient nosit retenční desky a tzv. fixní retainery. Poskytují možnost zubům přizpůsobit se v nové poloze, brání návratu do původního postavení a zajišťují stabilní výsledek léčby.

 

Typy fixních ortodontických aparátů

 

Kovové zámky (kovová rovnátka)
Keramické zámky (keramická rovnátka)

 

Ortodontická léčba dospělých pacientů

Ortodontická léčba není závislá na věku pacienta. V současnosti stále roste počet dospělých pacientů. Jediným omezením je hygiena dutiny ústní a kvalita případného závěsného aparátu. U pacientů s paradontitidou vyžaduje léčba spolupráci s paradentologem a často může být prospěšná. Ortodontická léčba bývá součástí přípravy před implantologickým či jiným protetickým ošetřením.

 

V čem je ortodontická léčba prospěšná?

Rovné zuby jsou nejen krásné, ale i „zdravé“. Pomáhají dobře kousat, lépe mluvit a je snazší je důkladně vyčistit. Hezčí rovné zuby pomáhají také lepšímu sebevědomí, upravují celkový vzhled obličeje a pomohou tak i lepšímu vnímání ve společnosti. Rovný chrup je méně náchylný k zubnímu kazu i zánětu dásní.

Neléčené ortodontické vady se často časem zhoršují a mají za příčinu vznik zubního kazu, zánětu dásní a příjmu potravy.

Neodkládejte proto Vaše rozhodnutí podstoupit ortodontickou léčbu, včasné zahájení Vám ušetří finance a následky neléčených vad!